Comunicat - acordare ajutoare bănești pentru încălzirea locuințelor

Data articol: 04-10-2019

Comunicat

Referitor la acordarea ajutoarelor băneşti pentru încălzirea locuinţelor pe perioada sezonului rece noiembrie 2019 – martie 2020, conform O.U.G. nr. 70/2011, cu modificările şi completările ulterioare, facem cunoscut următoarele:

Centrul nr. 1

pentru acordarea ajutorului pentru încălzirea locuinţelor – Locaţie – Arad, P- ţa Plevnei nr. 1. Telefon: 0257/282777.

Cartiere arondate: Centru (B-dul Revoluţiei, de la P-ţa Romană până la Gară şi străzile adiacente), Aradul Nou, Sânicolaul Mic, Subcetate, Mureşel, Grădişte, Cartierul Funcţionarilor.

Înmânarea cererilor către beneficiarii pentru încălzirea locuinţei cu energie termică se va face de la casieriile CET Arad, iar pentru beneficiarii a căror încălzire a locuinţei se face cu energie electrică, gaze naturale, respectiv cu lemne, cărbuni, combustibili petrolieri se va face de la Centrele de preluare a cererilor începând cu data de 14.10.2019.

Activitatea de preluare a cererilor privind acordarea ajutorului pentru încălzirea locuinţelor cu energie electrică se va desfăşura doar la Centrul nr. 2, situat în Arad, Calea Radnei, nr. 250.

Activitatea de preluare a cererilor privind acordarea ajutorului pentru încălzirea locuinţelor cu energie termică, gaze naturale, lemne, cărbuni combustibili petrolieri se va desfăşura în ordinea străzilor şi a zilelor enumerate mai jos, de luni până joi între orele 800 – 1700 și vineri între orele 800 – 1400 , după cum urmează:

DATA DEPUNERII

ORAR

STRĂZI

14.10.2019

800 - 1700

Academia Teologică, Aleea Azuga, Aleea Răsăritului, Achile, Aleea Romanţei, Ardealului, Armoniei, Aviator Georgescu, Arinului, Alexandrescu Grigore, Alexandru Ioan, Alecsandri Vasile, Arcaşilor, Avrig, Andrenyi Karoly, Agârbiceanu Ion, Aron Cotruş, Aleea Făget

15.10.2019

800 - 1700

Banu Mărăcine, Bela Bartok, Bariţiu Gheorghe, Bihorului, Blajului, Blanduziei, Bobocilor, Bradului, Brînduşei, Brătianu I.C., Blaga Lucian, Bălcescu Nicolae, Băncilă Octav, Balint Simion, Basarab I, Berzei, Banatului, Bănescu Florin, Botiş Teodor

16.10.2019

800 - 1700

Bagdazar, Babeş Vicenţiu, Barabaş Bela, Bobâlna, Bolintineanu Dimitrie, Boemiei, Bicaz, Borlea, Buciumului, Bogrea Vasile, Calea Timişorii, Cîmpul Florilor, Căpşunilor, Caransebeş, Castanilor, Castor, Catedralei.

17.10.2019

800 - 1700

Ceahlău, Ceaikovski, Cedrului, Chendi Ilarie, Cezar, Cibinului, Clopotului, Cetăţii, Cehov, Coasei, Caragiale I.L., Câmpia Turzii, Cobzei, Cărpinişan Romulus, Ceontea Teodor

18.10.2019

800 - 1400

Coloniştilor, Colţişor, Cometei, Comunarzilor, Constituţiei, Coşbuc George, Corabiei, Cozia, Crângului, Crasna, Crişan, Cloşca, Cunţan Maria, Calea Victoriei

21.10.2019

800 - 1700

Miron Costin, Corneliu Coposu, Cristal, Dacilor, B-dul Decebal, Desseanu, Deltei, Diaconul Coresi, Diamant, Cantemir Dimitrie, Diogene, Dragomir Nelu Aristide, Dragu Stan, Drăgoi Sabin, 1 Decembrie,

22.10.2019

800 - 1700

Deleanu Budai Ioan, Duiliu Zamfirescu, Dogarilor, Doinei, Doinaş Augustin Ştefan, Densuşianu Nicolae, Egalităţii, Endre Ady, Episcopiei, Eminescu Mihai, Eftimiu Victor, Flacăra.

23.10.2019

800 - 1700

Gheorghe Popa de Teiuş, Fătu C.I., Florilor, Frumoasă, Feleacului, Economului, Eroul Necunoscut, Ficusului, Frunzei, Furnicii, Gelu, General Dragalina

24.10.2019

800- 1700

Gogol Nicolae, Gojdu Emanoil, Gladiolelor, Grădina Poştei, General Vasile Milea, Gurban Constantin, Guttenbrunn A.M., Georgescu Ion, Ghibu Onisifor, Goldiş Vasile, Gyula Salacaz.

25.10.2019

800 - 1400

Gustav Augustini, Gergely Csiki, Ghiba Birta Elena, Gladiator, Gorunului, Gavra Alexandru, Grâului, Grigorescu Nicolae, Grozescu Iulian, Gutuilor

28.10.2018

800 - 1700

Haica Sava, Horia, Haiducilor, Hector, Hodoş Constanţa, Hunedoarei, Heim Domokoş, Hortensia, Horga Nicolae, Iancu Jianu, Ivireanul Antim, Infanteriei, Ipătescu Ana, Iosif Ştefan Octavian, Iasomiei

29.10.2019

800 - 1700

Kuncz Aladar, Luca Laurenţiu, Ludwig Roth Ştefan, Labirint, Lazăr Gheorghe, Lengyel Iosif, Loga Diaconovici C., Lucreţia, Lacu Alexandru, Lazăr Augustin, Lugojului, Lenau Nicolaus, Lucernei, Luminii, Măcieşului, Macului, Magheran, Marte, Splaiul Mureşului.

30.10.2019

800 - 1700

Maniu Iuliu, Mărăşeşti, Marşieu Iustin, Mărţişor, Memorandului, Merişor, Meţianu, Micşunelelor, Mierlei, 9 Mai, Mureşan Iacob, Mătăsari, Meseriei, Mihăilescu Rene Ştefan, Moţilor, Movilei, Mureşan Ioan Gheorghe, Mureşanu Andrei

31.10.2019

800 - 1700

Minea Ilie, Monţia Emil, Milcov, Miraj, Molidului, Moraviei, Moşilor, Mucius Scaevola, Muncii, Moga Voievod, Moricz Z. Moşoiu Traian, Militarilor, Minulescu, Mărcuş Mihai, Mariş Teodor, Minişan Cornel

01.11.2019

800 - 1400

Nalbei, Negruzzi C., Neculce, Nucului, Nufăr, Necula Vasile, Octavian Goga, Ovidiu, Odobescu, Ogorului, Miorenescu Caius, Moldovan Ioan

04.11.2019

800 - 1700

Olimpiadei, Oradea, Ostaşului, Orient, Orion, Orşova, Pandurilor, Panselei, Paris, Păcăteanu Teodor, Păcii, Panait Cerna, Partizanilor, Petalelor, Pompei, Popa Eugen

05.11.2019

800 - 1700

Părului, Pavelescu Cincinat, Paşcani, Paul Chinezul, Pincio I.P., Petreanu Coriolan, Pelicanului, Pescăruş, Petru Pipoş, Petru Rareş, Petuniei, Pinului, Popa Şapcă, Porumbiţei, Porumbului, Posada, Preparandiei, Prislop.

06.11.2019

800 - 1700

Privighetoarei, Prunului, Păpădiei, Patria, Pescarilor, Piersicilor, Plugarilor, Postavului, P-ţa Avram Iancu, P-ţa Bibici Margareta, P-ţa Eroilor, P-ţa Caius Iacob, Pârvan Vasile.

07.11.2019

800 - 1700

 

P-ţa Plevnei, P-ţa Luther, P-ţa 13 Martiri, P-ţa Mihai Viteazul, P-ţa Arenei, P-ţa Pompierilor, P-ţa Drapelului, P-ţa Sârbească, P-ţa Olimp, P-ţa George Enescu, P-ţa Gara Aradul Nou, P-ţa Mică, P-ţa Mozart, P-ţa Gării, P-ţa Spitalului, Radu de la Afumaţi, Rândunicii, Războieni, Răzvan.

08.11.2019

800 - 1400

Russo Alecu, Romanilor, Râşnov, Redutei, Robăneşti, Românului, Romei, Rozelor, Romaniţei, Robu Ioan, Rahovei, B-dul Revoluţiei, Salcâmului, Salontei, Sinagogei, Şirianu I.R., Szantai Ludovic.

11.11.2019

800 - 1700

Sibii Dorel, Sebeşului, Slavici Ioan, Suciu Ioan, Sinaia, Spartacus, Spicului, Smeurei, Şoimului, Sălcuţa, Sava Ioan, Santinelei, Satelit, Scurtă, Sever Secula

12.11.2019

800 - 1700

Spătarul Borcea, Splaiul Toth Sandor, Şt. Cicio Pop, Ştefan cel Mare, Steagului, Salciei, Ştefu Nicolae, Sion Gheorge, Şelari, Semenicului, Şerban Gheorghe, Şincai Gheorghe, Someşului, Stănescu Mircea, Sulina,

13.11.2019

800 - 1700

Splaiul G. Praporgescu, Tarafului, Timotei Cipariu, Tismana, Titan, Tribunul Buteanu, Tekelia Sava, Toporaş, Târgovişte, Troiei

14.11.2019

800 - 1700

Trenului, Teodoroiu Ecaterina, Tocilescu Grigore, Transilvaniei, Tribunul Axente, Tribunul Dobra, Tulnic, Udrea, Unirii, Tabacovici Milan, Turturicii, Trompetei, Vlad Alexandru.

15.11.2019

800 – 1400

Vezuviu, Voltaire, Vidra, Vidu Ioan, Vişinului, Vântului, Vuia Traian, Vărădiei, Viitorului, Vladimirescu Tudor, Weitzer, Xenopol, Zărandului, Zimandului Cale, Zimbrului, Zoltan Farmati, Zdrenjanin, Zarie Ştefan.

 

Centrul nr. 2

pentru acordarea ajutorului pentru încălzirea locuinţelor – Locaţie – Arad, Calea Radnei, Nr. 250. Telefon: 0724/036901.

Cartiere arondate: Micălaca ( inclusiv zona III ).

Înmânarea cererilor către beneficiarii pentru încălzirea locuinţei cu energie termică se va face de la casieriile CET Arad, iar pentru beneficiarii a căror încălzire a locuinţei se face cu energie electrică, gaze naturale, respectiv cu lemne, cărbuni, combustibili petrolieri se va face de la Centrele de preluare a cererilor începând cu data de 14.10.2019.

Activitatea de preluare a cererilor privind acordarea ajutorului pentru încălzirea locuinţelor cu energie electrică se va desfăşura doar la Centrul nr. 2, situat în Arad, Calea Radnei nr. 250. La această locație se vor depune cererile pentru acordarea ajutorului pentru încălzirea locuințelor și pentru beneficiarii de ajutor social, conform Legii nr. 416/2001, privind venitul minim garantat, cu modificările și completările ulterioare și de alocația pentru susținerea familiei, conform Legii nr. 277/2010, cu modificările și completările ulterioare.

Activitatea de preluare a cererilor privind acordarea ajutorului pentru încălzirea locuinţelor cu energie termică, gaze naturale, lemne, cărbuni combustibili petrolieri se va desfăşura în ordinea străzilor şi a zilelor enumerate mai jos, de luni până joi între orele 800 – 1700 și vineri între orele 800 – 1400, după cum urmează:

DATA DEPUNERII

ORAR

STRĂZI

14.10.2019

800 - 1700

Abrud, Alaszu Pavel, Avramescu Vasile

 

15.10.2019

800 - 1700

Alba Iulia, Adrian, Argeş, Amurgului.

 

16.10.2019

800 - 1700

Aleea Borsec, Aleea Zorelelor,

 

17.10.2019

800 - 1700

Bârzavei, Batiştei, Brânzeu Nicolae, Caius Lepa

 

18.10.2019

800 - 1400

Calea Radnei, Ciuhandru Gh., Caraiman

 

21.10.2019

800 - 1700

Beiuş, Bujor, Busuioc, Byron, Cenad, Ciobanului, Călimăneşti.

22.10.2019

800 - 1700

Dreptăţii, Duma, Cerbului, Constanţa

 

23.10.2019

800 - 1700

Crinului, Crizantemelor, Digului, Dosoftei.

 

24.10.2019

800- 1700

Drăgoi Elena, Exterior, Felix, Fluierului.

25.10.2016

800 - 1400

Frăţiei, Fabius, Godeanu.

 

28.10.2019

800 - 1700

Imaşului, Gherghinei, Junilor, Lalelelor.

 

29.10.2019

800 - 1700

Lămăiţei, Lermontov, Liliac, Lipovei, Lucaciu Vasile, Luncii.

30.10.2019

800 - 1700

Mioriţa, Milova, Măduţa Ilie, Muşcatei

 

31.10.2019

800 - 1700

Negură Alexandru, Nucet, Olinescu Marcel

 

01.11.2019

800 - 1400

Marginei, Maximilian, Radu Cornel, Romul Ladea.

04.11.2019

800 - 1700

Săvârşin, Semănătorilor, Sighişoarei, Stamatiad Al.

 

05.11.2019

800 - 1700

P-ţa Sporturilor, Prieteniei, Poiana, Petchovski Iosif.

 

06.11.2019

800 - 1700

Păşunei, Prutului, Renaşterii, Păuliş

 

07.11.2019

800 - 1700

 

Simfoniei, Sunătoarei, Pastorului

 

08.11.2019

800 - 1400

Podgoriei, Şiriei, Stânjenel.

 

11.11.2019

800 - 1700

Simion Popa, Severin, Soarelui.

 

12.11.2019

800 - 1700

Trifoiului, Toader Iuliu, Tuşnad

 

13.11.2019

800 - 1700

Splaiul Gh. Magheru, Titulescu Nicolae.

 

14.11.2019

800 - 1700

Viorelelor, Vaslui, Voinicilor

 

15.11.2019

800 – 1400

Vrancei, Zalău, Zefir, Zoe

 

  Centrul nr. 3

pentru acordarea ajutorului pentru încălzirea locuinţelor – Locaţie – Arad, Calea Aurel Vlaicu nr. 227. Telefon: 0724/036902.

Cartiere arondate: A) Pentru încălzirea locuinţelor cu energie termică şi gaze naturale: Şega, Gai, Bujac, Poltura, 6Vânători.

B) Pentru încălzirea locuinţelor cu lemne, cărbuni şi combustibili petrolieri: Gai, Bujac, Poltura, 6Vânători.

Înmânarea cererilor către beneficiarii pentru încălzirea locuinţei cu energie termică se va face de la casieriile CET Arad, iar pentru beneficiarii a căror încălzire a locuinţei se face cu energie electrică, gaze naturale, respectiv cu lemne, cărbuni, combustibili petrolieri se va face de la Centrele de preluare a cererilor începând cu data de 14.10.2019.

Activitatea de preluare a cererilor privind acordarea ajutorului pentru încălzirea locuinţelor cu energie electrică se va desfăşura doar la Centrul nr. 2, situat în Arad, Calea Radnei, nr. 250.

Activitatea de preluare a cererilor privind acordarea ajutorului pentru încălzirea locuinţelor cu energie termică, gaze naturale, lemne, cărbuni combustibili petrolieri se va desfăşura în ordinea străzilor şi a zilelor enumerate mai jos, de luni până joi între orele 800 – 1700 și vineri între orele 800 – 1400 , după cum urmează:

DATA DEPUNERII

ORAR

STRĂZI

14.10.2019

800 - 1700

Aleea Amara, Aleea Dej, Arieşului, Arţarului

 

15.10.2019

800 - 1700

Agricultorilor, Aleea Dezna, 6 Vânători.

16.10.2019

800 - 1700

Aleea Hercule, Aleea Hipocrat, Aleea Neptun.

 

17.10.2019

800 - 1700

Aleea Saturn, Aleea Tomis, Aleea Ulise.

 

18.10.2019

800 - 1400

Alexandru cel Bun, Alunului, Aprodul Purice, Aviaţiei,

 

21.10.2019

800 - 1700

Aurel Vlaicu.

 

22.10.2019

800 - 1700

Brezoianu, Bucegi, Călăraşilor, Cocorilor, Brâncoveanu Constantin, Brâncuşi Constantin, Curtici, Brediceanu Tiberiu, Bucovinei, Bucureşti,

23.10.2019

800 - 1700

Bumbacului, Buziaş, Bogdan Voievod, Cameliei, Câmpeni, Câmpineanu I., Câmpurilor, Codrului, Creangă Ion, Conta Vasile.

24.10.2019

800- 1700

Craiovei, Crişului, Corbului, Constructorilor, Cosminului, Corbului, Cireşoaiei, Călţunaş, Cheia, Câmpul Liniştii, Câmpul Hipodrom

25.10.2019

800 - 1400

Câmpul Ineluş, Canton DN 7, Câmpul Albinelor, Caisului, Dorului, Dâmboviţei, Diana, Dobrogea, Dragoş Vodă

28.10.2019

800 - 1700

Dunării, Dr. Ilarion Felea, Făt Frumos, Fluturilor, Fulgerului, Emilian, Fagului, Fântânii, Faurilor, Foişor, Fragilor,

29.10.2019

800 - 1700

Fraţii Neumann, Fecioarei, Haţeg, Inului, General Doda, Ghioceilor, Gloriei, Grădinarilor, Grozăvescu Traian, Gh. Groza

30.10.2019

800 - 1700

Graurului, Greierilor, Grozăveşti, Golescu Nicolae, Herodot, Hugo Victor, Independenţei, I. Fluieraş.

31.10.2019

800 - 1700

Iosif Nădejde, Izvor, Izoi, Jiului, Gheorghe Dima, Iederei, Hatman Arbore, Laptelui, Libertăţii, Măgurei.

01.11.2019

800 - 1400

Maramureş, Lăcrimioarelor, Luchian Ştefan, Laurian, Letiţia, Leandrului, Leului, Lupeni, Magnoliei, Mimozei, Macedoniei, Măgurele, Livezilor

04.11.2019

800 - 1700

Mălin, Marnei, Maior Petru, Meşterul Manole, Mircea Vodă, Moldovei, Munteniei, Moise Rişcuţia, Năsăud,

05.11.2019

800 - 1700

Negoi, Negru Radu, Nouă, Obedenaru, Pelinului, Plopilor, Poetului, Pumnul Aron, Orfeu

06.11.2019

800 - 1700

Pann Anton, Porumb

escu Ciprian, Predeal, Oborului, Oltului, Orăştie, Orhideiei, Orizontului, Olteniei, Rarău, Roşiorilor, Păcurarilor

07.11.2019

800 - 1700

 

Şcoalei, Sulfinei, Siretului, Păltiniş, Paltinului, Progresului, Prometeu, P-ţa Bujac, Retezat, Rotarilor.

08.11.2019

800 - 1400

Sânzienelor, Secerei, Septimiu, Slănic, Slatinei, Solomon, Spătarul Preda, Şelimbăr

11.11.2019

800 - 1700

Sportului, Sever Bocu, Suceava, Sântoma Canton CFR, Ştefan Teneţchi, Stupilor

12.11.2019

800 - 1700

Ţebei, Ţepeş Vodă, Ţichindeal Dimitrie, Teuz, Tiberiu,

 

13.11.2019

800 - 1700

Timişului, Toamnei, Toth Arpad, Tribunul Andreica, Tribunul Corcheş

14.11.2019

800 - 1700

Trotuşului, Turdei, Ulmului, Ulpiu, Ural, Universului, Veneţiei

15.11.2019

800 – 1400

Vrabiei, Vulturilor, Volta Alexandru, Ursului, Zambilelor, Zânelor, Zona Industrială Vest

 

Centrul nr. 4

pentru acordarea ajutorului pentru încălzirea locuinţelor – Locaţie – Arad, Str. Rodnei bl. 5 ( zona Confecţii ). Telefon:0257/252282.

Cartiere arondate: A) Pentru încălzirea locuinţelor cu energie termică şi gaze naturale: Pârneava, zona Confecţii, Faleza Sud, Drăgăşani, Cadaş.

B) Pentru încălzirea locuinţelor cu lemne, cărbuni şi combustibili petrolieri: Pârneava, zona Confecţii, Faleza Sud, Drăgăşani, Cadaş, Şega.

Înmânarea cererilor către beneficiarii pentru încălzirea locuinţei cu energie termică se va face de la casieriile CET Arad, iar pentru beneficiarii a căror încălzire a locuinţei se face cu energie electrică, gaze naturale, respectiv cu lemne, cărbuni, combustibili petrolieri se va face de la Centrele de preluare a cererilor începând cu data de 14.10.2019.

Activitatea de preluare a cererilor privind acordarea ajutorului pentru încălzirea locuinţelor cu energie electrică se va desfăşura doar la Centrul nr. 2, situat în Arad, Calea Radnei, nr. 250.

Activitatea de preluare a cererilor privind acordarea ajutorului pentru încălzirea locuinţelor cu energie termică, gaze naturale, lemne, cărbuni combustibili petrolieri se va desfăşura în ordinea străzilor şi a zilelor enumerate mai jos, de luni până joi între orele 800 – 1700 și vineri între orele 800 – 1400, după cum urmează:

DATA DEPUNERII

ORAR

STRĂZI

14.10.2019

800 - 1700

Abatorului, Aurel Suciu, Aeroportului.

15.10.2019

800 - 1700

Aprodul Purice, Andrei Şaguna, Baladei, Bîrsei, Bodrogului, Badea Cârţan.

16.10.2019

800 - 1700

Barbu Lăutarul, Biruinţei, Bulgară, Baba Novac, Căminului.

17.10.2019

800 - 1700

Nicola Alexici, Cărămidarilor, Clujului, Cuza-Vodă.

 

18.10.2019

800 - 1400

Concordiei, Conduraşilor, E. R. Ciorogariu, Cornului, Curcubeului.

21.10.2019

800 - 1700

Clopoţeilor, Cucului, Cuptorului, Cosânzeana I.., Dornei, Haşdeu.

22.10.2019

800 - 1700

Ghica Vodă, Giordano Bruno, Iacob Cardoş, Ialomiţei, Ilia.

23.10.2019

800 - 1700

Nicolae Oncu, Oituz, Insula Mureş.

24.10.2019

800- 1700

Lucefărului, Lungă.

 

25.10.2019

800 - 1400

Căpitan Ignat, Ciocârliei.

 

28.10.2019

800 - 1700

Griviţei, Gheorghe Doja, Gr. Ureche.

29.10.2019

800 - 1700

Emil Gârleanu, Faleza Sud, Filotei.

 

30.10.2019

800 - 1700

Primăverii, Podului, Porumbacului, Putnei.

31.10.2019

800 - 1700

Dorobanţilor, Dumbrava Roşie, Pădurii.

 

01.11.2019

800 - 1400

Henri Coandă, Pionierilor.

04.11.2019

800 - 1700

Ion Mehedinţeanu, Murgu Eftimie, Izlazului.

05.11.2019

800 - 1700

Latină, Mărgăritar, Muşeţel.

 

06.11.2019

800 - 1700

Mărului, Micle Veronica.

 

07.11.2019

800 - 1700

 

Mihail Kogâlniceanu, Minervei.

 

08.11.2019

800 - 1400

Târgului, Trandafirilor, Rosmarinului.

 

11.11.2019

800 - 1700

Raţiu Ion, Rebreanu Liviu, Remus.

 

12.11.2019

800 - 1700

Tunarilor, Rodnei, Reşiţei.

 

13.11.2019

800 - 1700

Vadului, Veseliei, Venus, Socului.

 

14.11.2019

800 - 1700

Streiului, Sabinelor, Sibiului, Simbolului, Zorilor.

 

15.11.2019

800 – 1400

Şezătoarei, Simeria.

 

ANEXA 3

(Anexa nr. 4 la normele metodologice)

LISTA BUNURILOR

ce conduc la excluderea acordării ajutorului pentru încălzirea locuinţei

Bunuri imobile

1. Clădiri sau alte spaţii locative în afara locuinţei de domiciliu şi a anexelor gospodăreşti

2. Terenuri de împrejmuire a locuinţei şi curtea aferentă şi alte terenuri intravilane care depăşesc 1.000 mp în zona urbană şi 2.000 mp în zona rurală

Bunuri mobile*)

1. Autoturism / Autoturisme şi / sau motocicletă / motociclete cu o vechime mai mică de 10 ani, cu excepţia celor adaptate pentru persoanele cu handicap ori destinate transportului acestora sau persoanelor dependente, precum şi pentru uzul persoanelor aflate în zone greu accesibile

2. Mai mult de un autoturism/motocicletă cu o vechime mai mare de 10 ani

3. Autovehicule: autoutilitare, autocamioane de orice fel cu sau fără remorci, rulote, autobuze, microbuze

4. Şalupe, bărci cu motor, scutere de apă, iahturi, cu excepţia bărcilor necesare pentru uzul persoanelor care locuiesc în Rezervaţia Biosferei "Delta Dunării"

5. Utilaje agricole: tractor, combină autopropulsată

6. Utilaje de prelucrare agricolă: presă de ulei, moară de cereale

7. Utilaje de prelucrat lemnul: gater sau alte utilaje de prelucrat lemnul acţionate hidraulic, mecanic sau electric

*) Aflate în stare de funcţionare

Depozite bancare

1. Depozite bancare cu valoare de peste 3.000 lei*

Terenuri / animale şi / sau păsări

1. Suprafeţe de teren, animale şi păsări a căror valoare netă de producţie anuală depăşeşte suma de 1.000 euro pentru persoana singură, respectiv suma de 2.500 euro pentru familie

NOTĂ:

  1. Deţinerea unuia dintre bunurile menţionate conduce la excluderea acordării ajutorului pentru încălzirea locuinţei.

  2. Aveţi obligaţia de a consemna în cerere orice depozit bancar, inclusiv sub valoarea de 3.000 lei

ACTE NECESARE LA ACORDAREA

AJUTORULUI PENTRU ÎNCĂLZIREA LOCUINŢEI 2019 - 2020

  1. Acte de identitate pentru toţi membrii familiei:

    1. Buletin de identitate, carte de identitate sau carte de identitate provizorie pentru cei peste 14 ani;

    2. Certificat de naştere pentru minorii sub 14 ani;

    3. Permis de şedere temporară, permis de şedere pe termen lung, carte de rezidenţă şi carte de rezidenţă permanentă, pentru cetăţenii străini sau apatrizi.

  2. Acte doveditoare de venituri (luna anterioara depunerii cererii): 

    1. adeverinţă salar net (orice fel de salar), în care vor fi incluse toate sporurile şi primele, cu specificarea dacă se acordă sau nu tichete de masă, valoarea acestora, şi dacă beneficiază de ajutor pentru încălzirea locuinţei în baza contractelor de muncă sau altor reglementări specifice;

    2. venituri obţinute din străinătate;

    3. cupon de pensie (orice fel de pensie);

    4. cupon indemnizaţie şomaj sau venit lunar de completare;

    5. adeverinţă indemnizaţie pentru persoana cu handicap;

    6. adeverintă indemnizaţii şi stimulente pentru creşterea copilului până la vârsta de 2 sau 3 ani;

    7. talon de plată indemnizaţii cu caracter permanent;

    8. cupon alocaţii pentru minorii daţi în plasament familial sau încredinţaţi;

    9. act legal de încredinţare a minorilor (când aceştia nu locuiesc împreună cu părinţii, sau dacă părinţii sunt despărţiţi legal sau în fapt);

    10. hotărârea de încredinţare în cazul minorilor care sunt în plasament familial sau încredinţaţi spre adopţie;

    11. indemnizaţia pentru creşterea copilului până la vârsta de 1, 2 sau 3 ani;

    12. stimulentul lunar de inserţie;

    13. orice alt document care să dovedească veniturile lunare menţionate în în declaraţia de venituri cod 01- 83;

  3. În cazul beneficiarilor de prestaţii sociale se vor prezenta, după caz următoarele acte doveditoare :

    1. cupon prestaţii sociale (ajutor social sau alocaţie pentru susţinerea familiei);

    2. orice alt act doveditor;

  4. Acte doveditoare privind gradul de dizabilitate – certificat de încadrare în grad de handicap (în copie).

  5. Acte doveditoare privind locuinţa (pentru titularul cererii):

    1. contract de vânzare – cumpărare;

    2. contract de închiriere;

    3. orice act care să ateste dreptul locativ sau de folosinţă în condiţiile legii.

  6. Acte doveditoare privind bunurile mobile:

    1. certificatul de înmatriculare al autovehiculului / vehiculului (în copie);

  7. Acte doveditoare privind sistemul de încălzire:

    1. factură E-ON  (în copie);

    2. factură CET, pentru consumatorii individuali (în copie);

    3. factură ENEL

    4. contract valabil pentru furnizarea energiei electrice şi dovada debranşării de la furnizarea energiei termice sau a gazelor naturale pentru solicitanţii de ajutor pentru încălzirea locuinţei cu energie electrică (în copie).

  8. În cazul asociaţilor de proprietari/chiriaşi, cererea va avea pe pagina 14, textul „Certific că numărul de ____ persoane înscris în cerere, este identic cu cel din lista de cheltuieli şi cartea de imobil” precum şi nume, prenume administrator, data, semnătura administratorului şi ştampila asociaţiei.

  9. Pentru beneficiarii de ajutor social și de alocația pentru susținerea familiei, aceștia vor prezenta copie după actele de identitate și adeverință de salar net.

  10. Declarație pe propria răspundere pentru persoanele care locuiesc în zonele nesistematizate, Sânicolau Mic (str. Tarafului, str. Brândușei, str. Căpșunilor), Alfa (str. Mărului, str. Sabinelor), Șega (str. Mușețel, str. Șezătoarei, str. Aprodul Purice, str. Socului, str. Baba Novac, str. Giordano Bruno, str. Hașdeu, str. Ileana Cosânzeana)

  11. Declarație pe propria răspundere pentru persoanele care au adresa în actul de identitate, Municipiul Arad, adresa la care locuiesc în fapt.


NOTĂ: ACTELE REFERITOARE LA VENIT VOR FI PREZENTATE PENTRU LUNA ANTERIOARĂ CELEI ÎN CARE SE DEPUNE CEREREA.

VENITUL NET MAXIM PENTRU CARE SE POATE DEPUNE CEREREA ESTE DE 750 LEI, LUNAR/PERSOANĂ, LA ÎNCĂLZIREA LOCUINŢEI CU GAZE NATURALE, ENERGIE ELECTRICĂ ŞI LEMNE, DE 1300 LEI/PERSOANĂ LA ÎNCĂLZIREA LOCUINŢEI CU ENERGIE TERMICĂ.

PENTRU EVITAREA AGLOMERAŢIEI CU OCAZIA DEPUNERII CERERILOR, CETĂŢENII SUNT RUGAŢI SĂ RESPECTE PROGRAMUL CONCEPUT PE STRĂZI ŞI PE ZILE PE PERIOADA UNEI LUNI.

 

BAREME AJUTOARE ÎNCĂLZIRE

Venit net / membru de familie

Energie termica

Presoana singura

Familie

Buget de stat

Buget local

Buget de stat

Buget local

 

 

 

Familie cu 2 persoane

Familie cu 3 persoane

Familie cu 4 persoane sau mai mult de 4 persoane

<155

100%

0%

90%

5%

3%

2%

155,1

210

90%

7%

80%

5%

3%

2%

210,1

260

80%

7%

70%

5%

3%

2%

260,1

310

70%

7%

60%

10%

8%

5%

310,1

355

50%

12%

50%

12%

9%

5%

355,1

425

50%

12%

40%

15%

10%

6%

425,1

480

40%

15%

30%

18%

13%

7%

480,1

540

30%

20%

20%

20%

15%

8%

540,1

615

20%

22%

10%

20%

15%

8%

615,1

786

15%

22%

5%

20%

15%

8%

786,1

1082

10%

22%

 

 

 

 

786,1

1100

 

 

0%

15%

8%

5%

1082,1

1300

0%

17%

 

 

 

 

1100,1

1300

 

 

0%

8%

5%

2%

Beneficiari de ajutor social

100%

 

 

 

 

 

 

Venit net / membru de familie

Gaze naturale

Lemne, carbuni, combustibili petrolieri

Energie electrica

<155

262

54

240

155,1

210

190

48

216

210,1

260

150

44

192

260,1

310

120

39

168

310,1

355

90

34

144

355,1

425

70

30

120

425,1

480

45

26

96

480,1

540

35

20

72

540,1

750

20

16

48

Beneficiari de ajutor social

 

58

 

 

DIRECTOR GENERAL,             DIRECTOR GENERAL ADJ.,                         ŞEF SERVICIU,

  Oana Pârvulescu                       Christian Cojocaru                                  Cezar Jancă

Atașamente

Submeniu